Битва голів: За що воює очільниця Хмельницької облради із керівником Хмельницької ОДА
Кулуарна, підкилимна неприязнь керівництва двох найголовніших гілок влади Хмельниччини набуває все більшої публічності. І позачергове скликання облради схоже на чергову спробу її голови, Віолети Лабазюк, "приструнити" голову ОДА Сергія Гамалія
Менш як півроку тому в Хмельницькій області помінялося керівництво. У перших числах грудня Володимир Зеленський призначив Сергія Гамалія головою Хмельницької облдержадміністрації. Зовсім не політик, а бізнесмен і офіційний мільйонер родом з Кам'янця, з досвідом проживання за кордоном, стає до керма президентської вертикалі влади – виконавчої.
А вже за лічені дні, 7 грудня, посаду голови облради обіймає Віолетта Лабазюк – представниця політпартії "За майбутнє", керівниця обласного Благодійного фонду Сергія Лабазюка "Ми поруч". Вперше в історії Хмельниччини представницькою гілкою починає керувати жінка – і теж мільйонерка.
Молоді політики з різницею у віці в 7 років (Гамалій старший) починають зі старту демонструвати "хто тут головний". Не встиг голова ОДА призначити першу свою зустріч з медійниками (10 грудня), як очільниця ради вирішила на годину раніше провести пресконференцію в тому ж залі. Та хід конем не спрацював, бо ж головними тезами, що розлетілися в пресі стали: від Віолети Лабазюк – "волею господа бога мала бути головою облради жінка в будь-якому випадку, і нею стала я", а від Сергія Гамалія – "я вам поки нічого конкретно не обіцятиму". Відтак, журналістам важко було зрозуміти, що ж таки намагалися донести очільники області до її жителів.
Потому в новообраної голови почалися судові тяганини – її відсторонили від посади одразу за трьома позовами, та, зрештою, під "католицьке" Різдво таки таки повернули повноваження. Святкові канікули і невеличка пауза у "змаганні голів" дали час оговтатися в нових ролях обом керівникам. Але свята минули, тож змагання починається з новою силою.
За інсайдерською інформацією зі стін Будинку Рад, зрозумівши зі своїх повноважень, що казна – в руках обласних обранців, Віолета Лабазюк начебто спробувала змусити керівників структурних підрозділів облдержадміністрації прозвітувати. Першу спробу, подейкують, держслужбовці масово проігнорували, та за нею прийшла друга… Але теж безуспішна, бо тоді вже нібито відверто розповіли голові облради, де її повноваження завершуються.
Тут напрошувався "Волинський сценарій", коли в облраді дії "майбахів" (так називають в народі політсилу, яку представляють Лабазюки) нагадували спробу олігарха та бенефіциара партії Ігоря Коломойського і голови Волинськї облради Ігоря Палиці продемонструвати Зеленському, що у них є управа на нього: їх тіснитимуть в одному місці – вони спробують взяти реванш в іншому. На Волині тоді проголосували за недовіру очільнику ОДА, правда, він і дотепер залишається на посаді.
Схоже, на Хмельниччині події розгортаються в тому ж напрямку, але іншим руслом. Керівництво облради береться до "контролю" комунальних закладів: то обласної бази спецмедпостачання, то аж до відкриття кримінальної справи щодо науково-методичного центру культури і мистецтва. І все це виходить з підкилимного простору й кулуарів влади уже в простір інтернету, а точніше, соцмереж, при тому однозначно акцентуючи увагу на "людському факторі". Голова ж ОДА вимушено реагує: "Якщо немає можливості самим розібратися зі своїми кадрами щодо їхнього місцезнаходження, варто звернутися з офіційною заявою до національної поліції". І робить це вже без натяків, адже частину посадовців призначає облрада і без погоджень адміністрації. Схоже, очільниця ОР не розібралася в цьому, а їй та заступникам, певне, "старі багнети" не провели лікбез.
Сергій Гамалій тим часом, не маючи на піар грошей з благодійного фонду, як його "суперниця", намагається виконувати обов'язки та особливо не "світиться". Можливо, просто обирає тактику. Віолета Лабазюк же пороздавала страхові сертифікати (за гроші фонду, де зараз керівником є брат її чоловіка) медикам, завела в раду цілу групу з того ж таки фонду людей, які взялися за її медійну розкрутку. Сили жінці, ймовірно, додає нестримне бажання довести всім (чи собі, чи власному чоловікові), що вона – не просто дружина нардепа, а здібна і окрема політикиня, яка зможе представити лінію партії на окремо взятій території.
Поки вона це доводить, на арені з'являються недоброзичці, що намагаються зіпсувати їй імідж. Спочатку – нагадуванням у вигляді зафіксованих таємних переписок, що пояснюють, як Сергій Лабазюк просував свою дружину на таку поважну посаду. Потому, з'являється інформація CБУ про блокування на Хмельниччині протиправної діяльності комерційної структури (читай – ТОВ "Подільський цегельник", власності нардепа) за незаконну розробку надр державного значення. А ще – аудитори почали моніторинг тендерів вартістю майже пів мільярда гривень на ремонт 13 км дороги в Житомирській області, який виграла фірма, яку пов'язують з іменем того ж нардепа, чоловіка нинішньої голови облради.
І от уже з кулуарно-інтернетного простору протистояння, між хмельницькими головами – схоже, спровоковане "дамою" – виривається в публічну площину. Ну, принаймні, так виглядає рішення очільниці облради про скликання позачергової "вакцинної" сесії. Для людей, котрі розуміються у питаннях взаємодії різних гілок влади на обласному рівні, два питання, що пропонуються депутатам облради, видаються щонайменше дивними. Очільниця ради хоче ухвалити звернення до керівництва держави щодо назв і якості щеплень, а заодно і окреме звернення до Гамалія – щодо плану імунізації населення проти COVID-19.
Розпорядження голови облради датоване 16 лютого. Цього ж дня в МОЗ пояснили, що почати вакцинацію від коронавірусу, як обіцяли раніше, 15 лютого завадили технічні складності з логістикою, а також бюрократичні проблеми.
Зважаючи на нестійку більшість в Хмельницькій обласній раді, наступна позачергова сесія 18 лютого має бути цікавою. Голосування певною мірою продемонструє вплив "майбахів" на місцеві політичні процеси та й спроможність самої Віолети Лабазюк керувати депутатами, як їй би того хотілося. З іншого боку – небезінтригуючою й має бути відповідь і голови ОДА Сергія Гамалія на, уже такі відверті, намагання применшити його роль у владі на Хмельниччині.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький