Народні дружини та хліб з покинутої школи: Як тергромади Хмельниччини вчаться жити по-новому
У Наркевицькій тергромаді на третьому році існування невтомлюються шукати й втілювати нові проекти
Десять видів хліба і ще майже стільки ж булочок випікають відтепер у власній хлібопекарні Наркевицької ОТГ.
Торік у громаді вирішили у приміщенні колишньої школи, що стояла пусткою, зробити комунальну хлібопекарню. І почали шукати можливості. "Обладнання пекарні нам обійшлося у 700 тисяч гривень. 350 тисяч нам "зайшли" із коштів Євросоюзу в рамках міжнародної технічної допомоги. Ще стільки ж ми виділили з бюджету громади. Коли постало питання приміщення, ми подали проект, щоб нам виділили кошти із тих, які передбачені на розвиток інфраструктури. І нам виділили 250 тисяч, за як ми і зробили ремонт," - розповідає голова громади Любов Гула.
Тепер, за її словами, свіжим хлібом і хлібобулочними виробами забезпечуватимуть місцеві садочки та школи, а з часом - і сільські крамниці. Раніше ж все це замовляли у приватних виробників. На території громади працює вісім навчальних закладів, і розташування громади, віддаленне від міст, призводило нерідко до того, що хліб або довозили невчасно, або й взагалі не довозили.
За словами технолога хлібопекарні Наталі Строгаль, процес на виробництві автоматизований на 70%. За один раз у пекарні можуть випікати понад сотню хлібин або дві сотні булочок. Жінка тішиться: тепер жителі громади завжди матимуть запашний і свіжий хліб.
Ідеєю із пекарнею перейнялися й в іншій громаді - Ганнопільській. Голова громади Маргарита Медведюк зізнається, що виношувала ідею пекарні давно, тепер же реалізує її у своїй громаді. "Ми теж брали участь у проекті Міжнародної технічної допомоги за кошти Євросоюзу і тоді виграли кошти на облаштування комунальних пральні та перукарні для громади. Тепер будемо працювати ще й над відкриттям своєї хлібопекарні," - ділиться планами Маргарита Медведюк.
Як зазначає радник із питань децентралізації Хмельницького ЦРМС Вікторія Любенчук, громади, які зрозуміли користь комунальних підприємств і працюють над їх створенням і розвитком, забезпечують і робочі місця своїм жителям, і надходження до бюджету громади, а відповідно і розвиток самої громади.
Інша, Наркевицька територіальна громада, до якої входить 16 сіл з 7 000 мешканців, існує вже більше трьох років. За цей час у тергромаді вже вдалося провести водогін, у центрі ОТГ відкрили дитячу школу мистецтв. На черзі - створенням центру первинної медико-санітарної допомоги. Чекають і на ще одне відкриття. Незабаром тут з'явиться власний центр надання адміністративних послуг. Приміщення майже готове до роботи: капітальний ремонт виконали, Інтернет підвели, є необхідні меблі, а також шиють спецодяг для працівників ЦНАПу. Обійшлося усе це в 280 тисяч гривень.
Піонером громада стала й у ще одному проекті. Торік вирішила створити формування з охорони правопорядку "Громада і порядок", склад якої - 11 осіб. Ними стали люди з різних сіл, які там користуються авторитетом. Саме до них місцеві звертаються, коли необхідна допомога у встановленні безпеки на вулицях. Працівники формування постійно проходять навчання та тренінги. На розвиток програми з бюджету тергромади виділили 800 тисяч гривень: на пошив одягу працівникам, преміювання, посвідчення та ремонт приміщення. Координує роботу громадського формування дільничний офіцер поліції.
Але людським ресурсом тут не обмежилися - встановили камери спостереження у найбільш людних місцях Наркевичів: поблизу школи, магазину, будинку культури, сільської ради. Залучили до встановлення правопорядку і молодших. Учні Наркевицької та Бубнівської шкіл пройшли курс з медіації, аби старшокласники могли власними силами згладжувати конфлікти серед школярів.
І ще один "лайфхак" - тут є інспектор праці, який у супроводі Громадського формування "Громада і порядок" і дільничного ходить на перевірки. Спочатку вони зробили попереджувальний рейд по "точках", де реалізовують алкоголь, де неоформленні працівники, неналежним чином зроблені або взагалі відсутні документи. Провели попереджувальну і розяснювальну роботу. І вже за якийсь тиждень-два у громаді збільшилася кількість оформлених працівників, впорядковані документи, зменшилася кількість незаконних алкогольних "наливайок" і т.д.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький