ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Чому Україна досі фінансує Євро-2012

Майже півмільйона гривень цього року Україна виділить Нацагентству з організації Євро-2012, що відбувся три роки тому
Depo.
23 червня 2015 14:58
ФОТО: depo.ua
Чому Україна досі фінансує Євро-2012
Чому Україна досі фінансує Євро-2012

В державному бюджеті на 2015 рік передбачено 496,7 тисяч гривень видатків на утримання Нацагентства з питань підготовки та проведення фіналу Євро-2012 та реалізації інфраструктурних проектів.

Згідно з документом, отриманим журналістами від Міністерства фінансів, 225,5 тисяч гривень передбачається на зарплати працівникам агентства, 81,9 тисяч - нарахування на оплату праці, 15,3 тисяч гривень - оплата комунальних послуг та енергоносіїв, ще 174 тисяч гривень - інші поточні видатки.

І це все при тому, що виплата кредитів, які бралися під Євро-2012 Януковичем та Ко, фінансуються окремим рядком в бюджеті.

Хто стоїть за Нацагентством

Вперше Національне агентство з питань підготовки та проведення в Україні Євро-2012 було створено у серпні 2007 року, його очолював Євген Червоненко. А 19 листопада 2008 року Кабінет міністрів прийняв рішення про ліквідацію Агентства.

7 квітня 2010 року Нацагентство було створене повторно (Укрєвроінфрапроект). Воно працювало під патронатом віце-прем'єр-міністра Бориса Колеснікова, а очолив його добрий друг "донецьких" - росіянин Володимир Ковалевський. Останній відомий тим, що у Донецьку він виступав замовником реконструкції РСК "Олімпійський", будівництва готелю "Донбас-Палас". З 2004-го року Ковалевський очолював проектну команду з управління проектом будівництва 50-тисячного футбольного стадіону "Донбас-Арена". За якість виконання цього не тільки регіонального, але й всеукраїнського проекту, Ковалевський отримав почесне звання "Заслужений будівельник України".

За роки існування Нацагентства через руки Ковалевського пройшло за різними оцінками 44 млрд гривень.

Нацагентство мало небачену владу. Згідно зі змінами, ухваленими до закону про держзакупівлі, всі роботи в рамках Євро-2012 проходили без конкурсу саме після погодження з агентством. Тобто з Ковалевським. Звичайно, що всі тендери вигравали "свої" люди - переважно компанії, пов'язані із самим Колесниковим.

Після завершення Євро-2012, Колесников, щоб не привертати особливої уваги до тендерів, які проводить Нацагентство для проведення ЧЄ-2012, вирішив створити на його базі Агентство з питань доступного житла, підготовки до чемпіонату Європи з баскетболу (2015 р.) та зимової Олімпіади (2022 м). Його функції - такі самі, як і в минулого (будівництво, реалізація інфраструктурних проектів...).

Після Євро-2012 "Укрєвроінфрапроект" взявся за Євробаскет. Колесников пішов у відставку з посади віце-прем'єра, куратором Агентства став Вілкул.

У січні 2014 року Янукович підписав указ про підготовку України до Євробаскету-2015, право на проведення якого наша країна отримала у 2011 році. Було створене Нацагентство інфраструктурних проектів України - "Укрінфрапроект". Таким чином відбулася реорганізація.

Найцікавіше було далі. У липні 2014 року Верховна Рада переглядала державний бюджет України. Депутати зменшили або призупинили фінансування держпрограм боротьби зі СНІДом та туберкульозом. Водночас вони збільшили фінансування Національного агентства з питань підготовки та проведення фінальної частини Євро-2012 та реалізації інфраструктурних проектів. І це при тому, що навіть від Євробаскету-2015 та Олімпіади-2022 наша країна відмовилася. Якщо раніше бюджет Нацагентства становив майже півтора мільярди гривень, то у липні він зріс ще на 250 мільйонів.

В жовтні 2014-го Кабмін люстрував керівника Агентства Ковалевського, який дуже тихенько зник. А діяльність Нацагентства, яке досі "пилить" гроші, нібито курирує міністр інфраструктури. В Міністерстві програмі "Слідство.інфо" розповідали, що агентство самоліквідується. Не вдавалося його знайти і за адресою офісу. Мовляв, з серпня 2014-го Агентства не існує, але гроші виділяють і в 2015 році. Станом на 12 червня 2015 року на агентство вже витратили 130 тисяч гривень.

Виходить, що нова влада вигідно осідлала старі схеми часів Януковича.

Євробаскет та "розпил"

Нещодавно стало відомо, що Україна відмовилася від проведення Євробаскета-2017, який мав відбутися в нашій країні замість турніру 2015-го. "Укрінфрапроект", який раніше міг отримати гроші, прикриваючись підготовкою до євротурнірів, більше не має чим прикриватися. Але, чомусь, у Кабміні Яценюка зовсім не хвилюються, що під час війни майже півмільйона гривень йдуть комусь в кишеню. Не хвилюється з цього приводу міністр інфраструктури Пивоварський.

Схоже за все, без цікавості суспільства, ми готуватимемося до Євро-2012 ще і в 2016 році.