Чому Південний Буг у Хмельницькому не чистять і що для цього треба

Роботи заплановані у два етапи і розраховані на кілька років. З міського бюджету й гроші виділені, правда не всі

Південний Буг в Хмельницькому має стати глибшою від вулиці Трудової до східної об’їзної дороги, повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на НГП.

Мерія запланувала розчистити понад сім кілометрів річки. Це вже друга частина запланованих робіт, які допоможуть покращити стан водойми. Крім того, розчистка річки необхідна для будівництва в обласному центрі індустріального парку.

За словами начальника міського управління з питань екології та контролю за благоустроєм Олександра Лукова, однією з причин розчистки Південного Бугу стало майбутнє будівництво індустріального парку. Його мають спорудити на Вінницькому шосе, неподалік головної річки міста.

"Розчистка й поглиблення Південного Бугу та відкритих водовідвідних каналів допоможе знизити на тій ділянці рівень ґрунтових вод і відповідно не допустити її можливих підтоплень, — пояснює Олександр Луков. — Якщо розчистити річку лише поблизу майбутнього індустріального парку, ми не досягнемо запланованого результату. Потрібно подбати й про решту річки та гідроспоруди для контролю рівня води".

Одна з таких гідроспоруд розташована на вулиці Заводській у району колишнього цукрового заводу. Через цю примітивну дамбу вода проходить шляхом переливу. Вона вже давно не справляється зі своєю місією.

"Нова гідроспоруда буде схожа на ту, яка розташована під мостом на вулиці Бандери. Втім вона буде дещо меншою за неї. Завдяки системі шлюзів ми зможемо контролювати рівень річки. Наприклад, у сезони опадів не допускатимемо підтоплень, а у посуху — збільшувати рівень водойми", — каже Олександр Луков.

Розчистка річки на ділянці від Трудової до східної об’їзної дороги проходитиме за допомогою екскаваторів та земснарядів або гідродинамічних насосів. Втім поки що не відомо, на скільки буде розширене й поглиблене русло водойми, а також вартість запланованих робіт.

Ця інформація орієнтовно з’явиться до кінця року. За цей час тернопільське приватне підприємство має виготовити на замовлення управління з питань екології та контролю за благоустроєм проєктну документацію. На її створення з бюджету хмельницького бюджету було виділено понад 428 тисяч гривень. Безпосередні роботи з розчистки розпочнуться у 2020-му.

Крім того, Олександр Луков повідомив, що розчистка Південного Бугу на цій ділянці є другою частиною запланованих робіт. Першою чергою є розчистка водойми від вулиці Трудової до Бандери.

За словами начальника міського управління житлово-комунального господарства Василя Новачка, роботи на ділянці від Трудової до Бандери наразі зупинилися через законодавчі зміни. Щоб продовжити розчистку річки, проєкт має пройти довготривалий процес оцінку впливу на довкілля. Крім того, передбачених 2,5 мільйони гривень не вистачило через додаткові роботи.

"Роботи з розчистки річки на цій ділянці й вилучені з її дна намулу вже завершено. Наразі потрібно розрівняти ґрунт і засіяти траву, — зазначає Василь Новачок. — Через не передбачені проєктом роботи кошторис зросте орієнтовно на 20%. Проєктант допустив низку помилок. Наприклад, в документації ширина річки була шість метрів, а насправді вона сягає у деяких місцях 12 метрів"

На початку весни перелив води йшов через всі дев’ять шлюзів. Проте з середини літа Південний Буг витікав лише через один шлюз. Посуха спричинила зниження рівня води на 20 сантиметрів. Розчистка допоможе покращити стан річки, проте її повноводність і надалі залежатиме від природніх умов. 

Нагадаємо, Південний Буг у Хмельницькому почали розчищати ще восени 2018 року. А загальна вартість робіт, які заплановані на два роки, становить 2,48 млн грн. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook