Чому на виборчому окрузі №189 на Хмельниччині йде "війна" за кожен голос

На Хмельниччині виявили бажання стати нардепами на позачергових парламентських виборах в одномандатних округах менше сотні чоловік. Хто вони, що у них "за душею" та на меті, розбирався Depo.Хмельницький

Остап Калита

Одномандатний виборчий округ №189 включає в себе чотири сусідніх райони - Білогірський, Ізяславський, Красилівський, Теофіпольський та місто атомників Нетішин. У ньому прживає 150,5 тисячі виборців.

Але не це є його особливістю на цьогорічних парламентських перегонах. Тут найбільша конкуренція - аж 26 претендентів на один мандат. До того ж в окрузі засилля "прогерегівських" кандидатів-самовисуванців: три охоронці "Корвегу", п’ять топ-менеджерів "Епіцентру". Лідер політсили "За конкретні справи" та чинний нардеп по ВО №192 Олександр Герега й на цьому окрузі працював зі своєю командою і, очевидно, збирається тут закріпитися й надалі, проте вже з іншим своїм ставленником.

Якщо згадати про останні пару парламентських виборів, то тут щоразу і, часом, протележно різнилися вподобання виборців. Так, "свободівець" Ігор Сабій, який так важко здобув перемогу та став нардепом у 2012 році, втратив мандат у 2014 році, програвши самовисуванцю, якого лобіював Герега, Андрію Шиньковичу. "Прославився" тоді Шинькович тим, що набрав найменшу підтримку виборців з усіх обраних депутатів ВР - 17,99%.

На цьогорічних позачергових виборах у Верховну Раду тут з'явилася ціла низка кандидатів, які "поп'ють крові" чинному нардепу Андрію Шиньковичу, що цього разу йде самовисуванцем. Несподіваним і далеко не останнім конкурентом йому є екс-голова облдержадміністрації Вадим Лозовий, та й не лише він.

Справжньою несподіванкою для виборців округу став кандидат Вадим Лозовий, якого підтримала ПП "За конкретні справи", скажемо так, з усіма витікаючими. Майже рік він очолював обласну державну адміністрацію, до того був заступником голови ТОВ "Епіцентр К" і є членом політсили "За конкретні справи", з недавніх пір проживає в Хмельницькому. Політичний Олімп дається йому швидко, хоча й не без труднощів. Депутатство останні пару років в обласній раді дало змогу зорієнтуватися в ситуації, губернаторство - прозондувати всі слабкі місця, а сильні - виставити своїми досягненнями. Зважаючи на те, що за його спиною, окрім власного досвіду й харизми, є ще й всебічна підтримка Олександра Гереги і усієї патрії, без перебільшення можна вважати його фаворитом перегонів і першим претендентом на перемогу.

Одним чи не з перших на ВО №189 заявив про своє бажання знову стати нардепом Андрій Шинькович, що проживає в Києві та є позапартійним. У 2014 році він "вирвав" перемогу з різницею в 3,8%. Тоді це вдалося не баз підтримки олігарха Олександра Гереги, який є засновником політсили "За конкретні справи", до якої входив і чинний нардеп. Цього разу "розклад" де-що помінявся і Андрій Шинькович залишився без підтримки свого покровителя, як фінансової так і політичної. Тепер йому самому доведеться доводити свою спроможність, не лише організувавши кампанію, а й не "пролетіти" з тріском. Від цього, очевидно, залежатиме його подальша доля на найближчу п'ятирічку.

Є шанс потрапити у верхню частину "турнірної таблиці" кандидатці пропрезидентської сили - Олені Копанчук.  Адвокат з Хмельницького й висуванка "Слуги народу" має три вищі освіти та поки ніяк не проявила себе на окрузі. Головну ставку, як і більшість кандидатів цієї політсили, певне, робить на рейтинг команди "Зе". А з "родзинок" програмних засад: альтернативна енергетика, енергозбереження та енергоефективність.  Навчряд чи така стратегія приведе її під купол Ради.

Намагається "своїми слідами" уже вкотре ВО "Свобода" завести у Парламент партійця - Олега Лопатовського, який має не зовсім успішний досвід балотування і в обласну, й Верховну ради. Його впізнаваність, окрім як з рейтингом партії, що його висунула в кандидати, ні з чим іншим не пов’язують. Він є головою обласної організації вже три роки, а партійцем - усі десять. На окрузі №189 попереднього скликання був "свободівський" нардеп, відтак у політсилі, схоже, вирішили здійснити "спробу номер два". Вона видається можливою, але на позачергових виборах, з мінімальним часом для старту і очевидно меншим ресурсом, аніж у конкурентів, - малоймовірною. 

Намалювався на окрузі трохи несподівано й ще один політик і екс-губернатор помаранчевої епохи Олександр Буханевич. Він належить до когорти "одвічних кандидатів", оскільки його неодноразові спроби традиційно ставали невдалими. На тому ж окрузі він, хоч не гречкосіяв, та окремим медзакладам обладнання все ж постачав. Впродовж усієї політичної кар'єри його тісно підтримував і "просував" Іван Гладуняк - місцевий політик, якого називають "шахматистом". Іван Гладуняк на Хмельниччині вмів прорахувати де-які перспективи й вміло розставляв на потрібні йому позиції потрібних людей. Про цей зв'язок не заперечують обидва політики, то й цього разу, схоже, в них є своя комбінація.

Ще на окрузі є низка меншвідомих, проте, представників політсил. Виборюватимуть мандати: "ляшківець" Назарій Волкотруб, виконавчий директор ТОВ "Грузевиця-Агро"; представник "Батьківщини" Віталій Гордієнко, тимчасово не працюючий та ще й з пропискою в Харківській області; підприємець і висуванець ПП "Сила і честь" Олександр Миклуш; від партії "Довіряй ділам" житель Одещини, ФОП -  Дмитро Шарий; держінспектор обласного управління праці, висунутий ПП "Разом сила" Юрій Шубарський  та парочка представинків опозиційних партій: від "Опозиційної платформи – За життя" пенсіонер Володимир Боровик та Ольга Брень – бібліотекарка від "Опозиційного блоку". Швидше за все, всі вони працюватимуть на рейтинги політсил і навпаки.

Самовисуванцями є кандидатами: Василь Войцеховський - фізична особа-підприємець; столичний житель і директор ТОВ "Дорадо" - Олександр Зрютін; непрацюючий - Андрій Ратошнюк; директор ПП "Буд Кепітал Менеджмент" Юрій Рибак; член "Батьківщини" і медійник Володимир Романішин; Юрій Рибак - директор ПП "Буд Кепітал Менеджмент". Виокремлюється з цієї когорти претендент на мандат - Борис Яцков -  голова Ізяславської районної державної адміністрації, який, хоч і має певний вплив у свому районі, проте на окрузі - не надто реальну підтримку. Якими у них всіх є шанси стати депутатами - питання риторичне, однак те, що вони "розтягнуть" трохи голоси - прогнозовано.

На цьому - 189 окрузі, є ще групка кандидатів, які пов'язані між собою, правда не політикою. І певні завдання у цій грі вони мають, очевидно, зіграти на користь висуванця ПП "За конкретні справи" Вадима Лозового, бо є працівниками ТОВ "Епіцентр К", власником якого є очільник політсили. На політичну шахівницю виставилися одразу п'ять столичних самовисуванців: заступник голови товариства з питань аналітики, планування та замовлень ТОВ Сергій Урсакій; заступник генерального директора ТОВ "Епіцентр К" Борис Артарі-Колумб; начальник відділу оперативного реагування служби безпеки ТОВ Вячеслав Кишко; директор торгівельного центру "Епіцентр К" №8 Сергій Роженко та директор будівельно-господарського гіпермаркету "Епіцентр К" Олександр Солодкий.

Якусь дивну "охоронну" місію вносять у цю "герегізацію" округу двоє охоронців київського ТОВ "Корвег", яке власне головно займається захистом. Отож, самовисуванцями тут балотуються Олександр Міщенко та Василь Скобельський, які проживають у столиці та їхній колега з Харківщини - Ігор Мамекін. Їхня роль поки мало зрозуміла, окрім як, хіба, представництво в ДВК потрібних людей.

Таке строкате кандидатство збиває з пантелику виборця, особливо якщо зважити на те, що ВО №189 складається з чотирьох районів: Білогірський, Ізяславський, Красилівський, Теофіпольський та міста Нетішина, які далеко не завжди навіть межують один з одним. Приміром, місто атомників розташоване в Славутському - зовсім іншому, районі. На окрузі досить багато невеликих дільниць і на чималій відстані до ОВК. У перспективі є цілком ймовірний тривалий підрахунок голосів і невеликий розрив між лідерами. Звичайно, якщо до дня голосування суттєво не поменшає кандидатів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький