Чим жила Україна: Капут "Сєпару", крашанка-валун та глобальний демонтаж по-полтавськи

Україна настільки велика, що жителі одного регіону часто не знають, чим живуть їхні сусіди
 

Наталія Литвинова
Журналіст відділу «Життя» і ведуча блогу Depo.Кухня
Чим жила Україна: Капут "Сєпару", крашан…

 

Напружені, спантеличені і трохи розгублені були українці цей тиждень. Країна пережила перший тур виборів, переживе і другий. Але не час розслаблятись. Найцікавіші події тижня, як завжди - в дайджесті Depo.ua.

Київ

З висоти за демонтажем Шулявського мосту у Києві цікаво спостерігати навіть тим, хто мало цікавиться будівництвом та рідко читає новинні стрічки. На тижні у соцмережу потрапили світлини, на яких спеціальні велетенські машини-домкрати переміщували частини мосту вбік. Демонтаж мосту відбувається по секціям. Спостерігати за таким дійством цікаво, а от уявити, як воно робочим з тим мостом, важко.

Тим часом літописну річку Почайну забудовник торгового центру "Блокбастер- мол" почав заганяти в бетон і засипати піском. Всі перетини річки дорогами, які там планувалися,  повинні були бути пройдені мостами і естакадами. У Київраді вже забили на сполох, а активісти, в свою чергу, готуються до нових протестів.

На початку тижня на Оболоні киянам довелось нюхнути солідолу. І якби ж то лише нюхнути. Хтось міг запросто і вляпатись. Минулими вихідними на Оболонській набережній невідомі зіпсували лавки і парапети, щедро намастивши солідолом. Зробили це, скоріше за все, для того, аби там не збиралися гучні компанії. Намастити намастили, а от відтерти брудні коричневі плями від парапетів, почищених комунальниками, вже ніхто не може.

Донбас

У Лисичанській міськраді анонсували розгляд питання про дострокове припинення повноважень мера міста Сергія Шиліна. Ще у лютому 2018 року у міськраді фракція "Опоблоку" висловила йому недовіру, проте Шилін не дозволив скинути себе з посади. У березні того ж року Шилін записав відео і звинуватив Дунаєва у керуванні міською радою, депутати якої три рази зривали проведення сесії. Шилін вважається креатурою колишнього регіонала Сергія Дунаєва, і саме за його підтримки він виграв вибори у 2015 році. Тож владні пристрасті в місті тільки розпалюються. Далі буде.

В окупованому Донецьку вирішили знести кафе "Сєпар", в якому підірвали ватажка бойовиків Олександра Захарченка. На місці закладу з'явиться меморіальний комплекс на честь загиблого терориста. Про строки початку робіт поки ніхто нічого не каже, проте на сайті "адміністрації" вже пропонують голосувати за кілька варіантів "меморіалу".

 

Львів

Запальні львів'янки на тижні перетворили одну зі сцен міста на справжню оазу краси. Тут обирали найгарнішу дівчину міста. Переможницею стала 19-річна Олена Фірут. Дівчина навчається на юридичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка. Захоплюється фотографією та малюванням. Конкурси краси для неї майже звична справа. Минулоріч вона вже перемогла у конкурсі “Miss & Mister Planet-2018”, який проходив у Тбілісі. Цього року ж взяла корону головної красуні Львова. Титул "Друга віце-міс Львів 2019" дістався Антоніні Ступар, а "Першою віце-міс" стала Марта Марциняк.

На вулиці Володимира Великого у Львові кипить робота. Тут розпочали демонтаж легендарного магазину "Океан", який стоїть тут з 1982 року. У роки радянської "боротьби за виконання продовольчої програми" "Океан", хоч і був типовим радянським гастрономом, зі своїми функціями, кажуть, справлявся добре: тут була і жива, і морожена риба. До того ж, всередині був бар, що на ті роки у Львові було рідкістю. Львів'яни, які полюбляють різні легенди, розповідали байку, що у магазині свого часу працювала продавчиня, в яку був закоханий фронтмент гурту "Океан Ельзи" Святослав Вакарчук. Звали її Ельзою, тож назва гурту виникла не випадково. Зараз територію магазину огородили парканом. Згідно із візуалізацією, наданою компанією-проектантом, в оновленій будівлі збережуть "океанічну" мозаїку і козирок-хвилю. Висотність споруди збільшиться, але вона не має перевищувати 20 метрів.

Втекти від шуму великого Львова можна у Трускавець. Тут спокійно і дуже гарно. Деякі вулиці Трускавця вже потопають у фіалках, які у народі називають братик-і-сестриця, братчики, Іван-і-Марія, зозулині черевички. Що тут казати, краще раз побачити.

 

Дніпро

Спокій дніпрянам поки лише сниться. До передвиборчого напруження додалось "мінувальне". В середу, 17 квітня, поліція отримала 11 повідомлень про мінування будівель. Хтось повідомив про вибухівку, що була закладена в будівлях управління статистики, управління юстиції, у виконкомі, міській раді, метро, автовокзалі, залізничному вокзалі та готелях. Поліція кинулась перевіряти, але нічогісінько не знайшла.  Мінувальники не вгомонились і наступного дня. До мінувань будівель додались повідомлення про мінування Південного, Амурського, Кайдацького та Нового мостів. Поліції довелось перевіряти і території районних рад Дніпра. Видно, вибори "на носі", і комусь не йметься.

Всі карти про статки розкрив і міський голова Павлограду Анатолій Вершина. У 2018 році очільник міста отримав 979 тисяч гривень заробітної платні та 66 тисяч гривень пенсії. Готівкою мер тримає 300 тисяч гривень. За рік заробітна платня очільника Павлограду зросла майже на 300 тисяч гривень, а пенсія – на 25 тисяч.

Поки кам'янчани кутаються у теплі пальта, майстри приводять до ладу міські фонтани. Деякі змінюють просто на очах. Протягом кількох останніх днів комунальники ремонтували фонтан на Дніпробуді. На верхівку фонтану на додачу левів посадили, хоч і не справжніх, а ще фонтан перефарбували з жовто-блакитних кольорів у біло-блакитні.

 

Одеса

На тижні Одеса браталась із Марракешем. Мер Одеси Геннадій Труханов та мер Марракешу пан Мохамед Ларбі Белькаід підписали документ, яким започаткували дружбу між містами. Чиновники домовилися співпрацювати у сферах економіки і торгівлі, залученні інвестицій і створення спільних підприємств, у сферах науки та освіти, туризму і рекреації, культури та спорту.

Буває і таке. У селищі Великий Дальник під Одесою четверо злочинців намагались просковзнути  до приватного помешкання, але сусід застосував рушницю. За словами правоохоронців, один із зловмисників отримав вогнепальне поранення попереку. Ймовірно, чоловік намагався поцілити в п'яту точку, але постріл пройшов трохи вище та завдав серйозних поранень злочинцю. Буде знати, як по чужих хатах лазити.

Хвиля перейменувань нарешті докотилась до морських портів. Відтепер морський торговельний порт "Южний" називатиметься "Південний", "Іллічівський морський торговельний порт" став морським портом "Чорноморськ", а спеціалізований порт "Октябрськ" змінив назву на "Ольвію".  

 

Харків

Цього тижня столицю Слобожанщини інформаційно лихоманило: в центрі уваги опинився відомий, навіть культовий для містян фонтан "Каскад" у Саду ім. Шевченка. Понад 60 років він тішив око харків'ян, але цього року зник: під виглядом реконструкції його перетворили на звичанісінькі сходи. Місцеві жителі забили на сполох, коли результат вже став явним - до того все відбувалося тишком-нишком, і ніхто особливо не переймався тим, що відбувається на будмайданчику. "Розрулювати" конфлікт взявся мер міста Геннадій Кернес. У притаманній йому манері: на своїй Фейсбук-сторінці він повідомив, що останні два десятиліття "Каскад" тримався "на чесному слові", а постійні вібрації від метро, лінія якого пролягає якраз під комплексом, та зміни в грунті не лишали ніякої надії. Тому, пояснює міський голова, в мерії вирішили просто лишити верхній і нижній резервувари, а натомість нагорі, у Саду Шевченка, облаштують новий фонтан. Харків'ян такі пояснення не дуже влаштували, бо в такому випадку мали бути громадські обговорення, на що Кернес відповів, що він опублікував проект у себе на "Фейсбуці", його побачило понад 100 тисяч користувачів, і 90% начебто цілком згодні на зміни. Схоже, на думку мера, це можна назвати громадським обговоренням. Тим часом харків'яни вже звернулися до президента із петицією про збереження "Каскаду". Якого вже, на жаль, де-факто нема.

Фото: pizzatravel.com.ua

На данном изображении может находиться: на улице и вода

На тижні тим, хто опинився на місці прориву труби з гарячою водою у Харкові на вулиці Матюшенка, було не до жартів. Внаслідок аварії затопило частину дороги, а події нагадували гостросюжетний сюжет. Наполовину у воді опинився автомобіль Mazda, водію і пасажиру якого навіть довелось видертись на дах. На місце пригоди поспішили рятувальники, звільнили людей, а автівку відбуксирували у безпечне місце.

 

Запоріжжя

Вибори виборами, але скоро Великдень. На Хортиці вже хтось пофарбував один із валунів в яскраво-червоний колір. Шматок гірської породи лежить серед інших, ніби нагадуючи, що скоро всім корисно буде відпочити від політичних баталій, переключившись на святкування Великодня.

Трапляється, що курки іноді поводять себе наче коти та собаки. Прив'язуються до людей, чатують біля них, чекають, поки їх погладять. Точнісінько як пухнасті, хіба що не гавкають і не нявкають. В одній із запорізьких груп у соцмережі містяни поділились відео, на якому маленька дівчинка вигулює на повідку півня. Пірнатий спокійно гуляв поряд з господаркою на дитячому майданчику, дзьобав травичку і навіть не дуже привертав до себе увагу місцевих.

Сверблять руки у запорізьких вандалів. Тишком-нишком зіпсували табличку з назвою проспекту Соборного і видряпали на табличці стару назву - "проспект Леніна". Активісти припускають, що це справа рук далеко не юних розбишак. "Леніна" видряпували на висоті не менше трьох метрів і без драбини "попрацювати" тут було б важко.

 

Закарпаття

Побачити на власні очі "тюльпанове море" можна, купивши квиток на потяг до Ужгорода. Бузкові, жовті, білі та навіть смугасті – такими барвами вибухає обласний центр в цю пору. У місті розцвіло близько 20 тисяч тюльпанів. Це хоч і обійшлось місту у 150 тисяч гривень, але воно того варте: в Україні хоч і тимчасово, але є своя маленька Голландія.

Як не крути, а ховати теплі речі в пакети до наступного року і витягати футболки в квітні таки зарано. Село Ясіня на Рахівщині цього тижня добряче притрусило снігом, і це при тому, що за пару сотень кілометрів в Ужгороді цвітуть сакури та буяють цвітом тюльпани.

Погода у найближчий час не обіцяє радикальних "подарунків", тож закарпатці вже складають свій фестивальний план. Із 2 по 7 травня у вже згаданому смт. Ясіня, на Рахівщині, можна буде "погудіти" на гуцульському фестивальному марафоні, який поєднає три фестивалі "Гуцульська Родина–2019", "Іван Попович збирає таланти–2019" та "Весняний мольберт Серця Карпат–2019". "Нафестивалившись", можна буде відвідати найбільший водоспад України "Труфанець", пам’ятки архітектури світової спадщини ЮНЕСКО "Струківська церква", мінеральні джерела, Яблуницький перевал, та побувати на гуцульських вечорах знайомств.

 

Вінниця

Вінниччина продовжує дивувати своєю незвіданістю. Нещодавно співробітники історико-меморіального комплексу пам'яті жертв фашизму Вінницького обласного краєзнавчого музею на території ставки Гітлера "Вервольф" виявили триметровий вертикальний поштукатурений тунель. Розташований тунель неподалік басейну, у напрямку якого пролягає труба. Але чи дійсно ці об'єкти поєднані, достеменно невідомо. За словами директора комплексу, Сергія Гареника, якби цей колодязь був ревізійним, труб мало б бути дві. Тож дослідникам таки є над чим помізкувати, бо питань стосовно тунелю накопичилось більше, ніж відповідей.

У Вінниці площу Європейську вже прикрасили білосніжне дерево писанками. Самі писанки – наче витвори мистецтва. На них вимальовані казкові птахи, великодні привітання, національні орнаменти, герби Вінниці й України, є і патріотичні писанки. Локація вже стала чи не найпопулярнішим місцем для любителів робити селфі. Воно й не дивно, бо повз таку красу не хочеться просто так пройти.

Небайдужі до вінницького органу продовжують збирати кошти на його порятунок. Із €20 тисяч, необхідних для реконструкції, на сьогодні зібрали лише €1 тисячу. Малувато, але що поробиш. Збирати кошти на ремонт інструменту почали ще восени минулого року. Як розповів тоді органіст костьолу Георгій Курков, найбільшої шкоди інструмент зазнав від вологи, перепаду температур та вібрації, яка виникає під час руху трамваїв повз будівлю костьолу. 

Кропивницький

Переселенка Наталія з Луганщини в Кропивницькому взялась вирощувати африканських равликів. Жінка, дізнавшись, що равликами можна омолоджувати шкіру обличчя, спочатку придбала одного равлика, як то кажуть, "на випробування", а коли зрозуміла, що вони безпечні для організму, почала застосовувати їх під час проведення масажів шкіри обличчя. Зараз у "господарстві" Наталії вже чотири равлики. Трьох равликів вона використовує в косметології. Четвертий ще росте. За словами жінки, такі равлики можуть сягати і 40 сантиметрів у розмірі. Певно, лише сміливець наважиться посадити собі на обличчя такого велетня.

 

У Знам'янському районі висадили ліс у пам'ять про загиблого на Донбасі працівника Чорноліського лісгоспу Олександра Каплуна. До початку війни чоловік пропрацював у лісгоспі 18 років. Загинув він під час артобстрілу під Маріуполем. До висаджування урочища приєдналась і мама воїна, яка висадила дуб.

 

На Кропивниччині у селі Підлісне дружньо живуть альпійські кози. Привіз їх для свого господарства ще два роки тому Сергій Григір і облаштував ферму. За словами фермера, альпійські кози дуже спокійні і привітні. А ще якість молока альпійських кіз найкраще підходить для переробки в сири. Нині на фермі більше 400 альпійських кіз. Живуть собі дружньо, сіно жують, горя не знають.

 

Полтава

Полтавські екс-чиновники все борються за крісла. Екс-мер міста Олександр Мамай подав скаргу до Касаційного адмінсуду щодо скасування рішення про дострокове припинення його повноважень і поновлення на посаді міського голови. Нині призначили склад суду, який розглядатиме касаційну скаргу: головуюча суддя Ірина Желтобрюх, Олег Білоус, Тетяна Стрелець. Бореться за посаду і екс-голова ОДА Валерій Головко. Він подав позов до Касаційного адміністративного суду і хоче визнати протиправним Указ про його звільнення. Правду кажуть, що влада неначе наркотик. Раз спробував, а далі хочеться ще.

 

На хвилі весняного благоустрою у Полтаві на Великотирнівській прибрали МАФ, у якому ремонтували взуття. На цьому вирішили не зупинятись. За цим МАФом "пішла" тимчасова споруда по вулиці Героїв Сталінграду, 28.  За словами очільника Інспекції з контролю за благоустроєм Антона Тонконога, серед підприємців є ті, що самовільно прибирають кіоски, але згодом встановлюють їх у інших місцях. При цьому свої дії із міською радою жодним чином не погоджують. Тож, "показове прибирання" кіосків служить натяком власникам подібних МАФів без документів на те, аби встановлення наступного разу відбувалось згідно закону.

 

Хмельницький

На Хмельниччині досі чутно відголоски "русского міра". Митрополит Хмельницький та Кам'янець-Подільський Антоній Махота у Facebook повідомив про факт духовної окупації с. Сутківці, Ярмолинецького району. За його словами, громада села, яка прийняла рішення про зміну юрисдикції з Російського Патріархату до УПЦ, навіть після отримання державної реєстрації не може зайти в свій храм. Російський священик не віддає законному власнику ключі від церкви-фортеці. На додачу у селі, за словами Махоти, панує дух приниження українськості, щось на кшталт "прийдуть наші і вам хана". Така вона, Хмельниччина, непередбачувана.

Із хорошого. На Хмельниччині з  висоти пташиного польоту можна буде прочитати напис "Героям", який висадили в пам'ять полеглих в АТО лісівників. На зрубі спеціально зробили розмітку під літери. Коли ліс підросте,  з висоти пташиного польоту можна буде милуватись написом "Героям", який висадили з дубу на сосновому фоні.

Бува ж таке. В халепу вляпався рибалка із села Соколівка, який застряг у болоті і не міг самостійно вибратись.  Добре, що місцеві мешканці вчасно покликали рятувальників, які за допомогою спецспорядження врятували його. Врятований рибалка був геть знесилений, але від госпіталізації відмовився.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme