Хасиди та Рош Гашана: Чи відлякнуть COVID-19 та віча паломників від Умані
За неофіційними даними, у вересні до Умані, попри пандемію, може приїхати до 10 тисяч іноземців для святкування юдейського Нового року
- Хмельницький
-
17 серпня 2020 12:00

Цьогоріч святкування юдейського 5781 Нового року — Рош Гашана — в Умані опинилося під загрозою зриву через карантинні обмеження. Адже у дні свята з усього світу сюди приїзджають десятки тисяч віруючих, а в умовах пандемії це більш ніж загрозливо.
В місті навіть провели цими вихідними на центральній площі віче, ініційоване міським головою Олександром Цебрієм. Мер відкрито виступає проти проведення масових заходів, мотивуючи ймовірністю масової захворюваності на COVID-19 по приїзду іноземців.
"Кількість хворих на COVID-19 в Україні зростає. Зараз необхідно подбати про те, щоб убезпечити громаду міста від ризиків, які можливі під час святкування юдейського Нового Року. Саме тому, паломництво хасидів в умовах карантинних обмежень, спричинених пандемією коронавірусу, може викликати непередбачувані наслідки для населення м. Умань, та населення України в цілому," – звертається до українців мер в соцмережах.
Міський голова написав відповідну петицію до президента України і просить всіх уманчан підписати її, адже поява тисяч паломників якраз перед початком нового навчального року може зірвати не лише освітній процес у місті, а й на інших територіях країни.
Свято Нового року за юдейським календарем цього року відзначається 18-20 вересня. В Умані похований раббі Нахман, який був засновником Брацлавського хасидизму. Його послідовники прагнуть відвідати місце поховання Нахмана саме у дні святкування Нового року.
Жителі Умані зазвичай непогано заробляють за десять днів паломництва. Квартири біля могили та навіть не біля неї здають за рекордні суми. Ціни біля місця поховання стартують від 450 доларів (за ліжкомісце) на весь період святкування. Приміром, однокімнатна квартира на третьому поверсі може коштувати 1600 доларів, трикімнатна квартира на другому поверсі — 2200 доларів.
За словами Цербія, міський бюджет від приїзду паломників додатково може отримати 7 млн гривень. Він зазначив, що остаточного рішення щодо масового приїзду іноземців ще немає. У Фонді імені Рабі Нахмана же заявили, що на могилі Рабі Нахмана щодня проводять дезінфекцію, а всі приїжджі носять медичні маски і користуються дезінфекторами. У фонді наголосили, що заборона на святкування позбавляє місто можливості покращити економічний стан. Натомість дійство пропонують провести з дотриманням вимог карантину.
Традиційно на Рош Гашана до Умані приїздять на тиждень більше 30 тисяч релігійних туристів з понад 15 країн світу, найбільше з Ізраїлю, який є "червоною зоною" щодо COVID-19.
"Перший померлий з діагнозом COVID-19 у місті Умань був паломником, який приїхав на церемонію одруження доньки. Він відмовлявся від госпіталізації п'ять разів, і коли його вдалося відвезти до лікарні, вже було запізно, – нагадує мер. –Лише спільними зусиллями Офісу Президента, посла Ізраїлю, релігійних лідерів вдалося організувати чартерний рейс для відправки інших інфікованих паломників-хасидів на лікування до Ізраїлю. В лютому і березні Умань довелось закрити на карантин. Великодні свята уманчани відзначили онлайн, а поминальні дні перенесли, щоб не поширювати коронавірусну інфекцію." Він же і висловив сумнів, що паломники, які виявлять бажання відвідати Умань, матимуть довідки про відсутність COVID-19, пройдуть обсервацію 14 днів і дотримуватимуться усіх вимог адаптивного карантину.
Аналогічну думку висловив і мер Черкас Анатолій Бондаренко, говорячи про те, що масове паломництво іноземців ставить українців в несправедливе становище: "Українцям забороняли свята, позбавляли права на роботу, гідне життя, забороняли роботу установ культури, дозвілля. Але все це чомусь дозволено іноземним громадянам на території України".
Обидва мери свої заяви зробили потому, як відбулося засідання Державної комісії з ТЕБ та НС, на якому вирішували долю безпечного паломництва брацлавських хасидів до Умані. Конкретного рішення так і не було, лише доручення відомствам розробити план, спрямований на забезпечення безпеки та інформування хасидів, в разі, якщо паломництво все ж відбудеться.
Ізраїльська сторона, позатим, проводить заходи щодо інформування віруючих. Як пише The Jerusalem Post, Рада національної безпеки Ізраїлю докладе всіх зусиль, щоб переконати хасидів не летіти в Україну через небезпеку епідемії. Кажуть, що для запобігання масового скупчення хасидів в Умані, можливо, доведеться скасувати авіарейси до України. Міністерство охорони здоров'я Ізраїлю також не схвалює паломництво. Як висловлюється директор департаменту міжнародного співробітництва Міністерства охорони здоров'я Ізраїлю Ашер Шальмон, Ізраїль поставиться з розумінням до заборони паломникам-хасидам приїжджати на Рош Гашана в Умань, де похований рабин Нахман.
Та ситуація залишається невизначеною і місцева влада чекає рішень державних органів, комісії ТЕБ і НС, а заодно і президента.
Довідка. Святкування юдейського Нового року в Умані пов’язано з тим, що в місті похований цадик (праведник) Нахман, а його могила – одна з найбільш шанованих святинь і місце паломництва для представників Брацлавської течії хасидизму. У ніч на Рош-га-Шана починають святкувати так, як записано в Торі – масово і гамірно. Саме в цей день, за юдейськими віруваннями, Всевишній вписує ім'я і подальше майбутнє в Книгу життя, і кожен, хто зустріне цей день біля священної могили, буде щасливий та успішний.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький
Всі новини на одному каналі в Google News
- 18:05 Частину працівників ТЦК мобілізують на фронт, - Генштаб
- 09:58Кіберполіція попереджає про нову шахрайську схему з банківськими застосунками
- 17:00Ваш головний союзник на шляху до впевненого керування авто Актуально
- 11:40В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні у травні
- 09:26На Хмельниччині щодня о 9:00 ранку зупинятимуть рух транспорту для вшанування Героїв, - ОВА
- 12:30На Рівненщині у ДТП загинув поліціянт
- 20:10В ОВА уточнили наслідки атаки на Хмельниччину: Ворог цілив 3 дронами та 7 ракетами (ФОТО) ФОТО
- 19:17Житель Хмельниччини намагався продати через інтернет-аукціон унікальні артефакти VІІІ ст. до н.е.
- 12:30Психотропи у пігулках для схуднення: Правоохоронці перекрили канал постачання наркотиків з Молдови ФОТО
- 08:25На Хмельниччині працювала ППО: Є поранені та руйнування
- 12:23На Хмельниччині неповнолітній водій збив 4-річну дитину
- 19:495 реальних ситуацій, коли кредит може врятувати день Актуально
- 12:31На Хмельниччині чоловік пропонував патрульним на блокпосту 30 тис. грн, аби не їхати до ТЦК
- 12:08На Хмельниччині авто збило дитину на велосипеді ФОТО
- 10:29Друге самогубство за тиждень: На Буковині знайшли мертвого курсанта НАДПСУ
- 14:28На Хмельниччині горіло більше як 4 тисячі квадратних кілометрів екосистем (ФОТО) ФОТО
- 14:00 Кожен третій пенсіонер в Україні отримує 3 340 грн пенсії
- 23:30На Великдень в Україні посилять заходи безпеки
- 18:11Дезодоранти та антиперспіранти: як вибрати та правильно використовувати Актуально