UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Білі плями на мапі: Куди подінуться усі 20 районів Хмельниччини

Урядова Концепція реформи місцевого самоврядування передбачає зміни і кількості, і функцій районного рівня самоврядування

Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
Білі плями на мапі: Куди подінуться усі…

Децентралізаційна реформа триває уже шостий рік і вже сьогодні, 14 січня, Верховна Рада збирається розглянути та направити на погодження до Конституційного Суду проект реформи децентралізації, яка передбачає передусім внесення змін до Основного закону, передає Depo.Хмельницький.

На часі й розгляд подальшої долі районів. Проте, на сьогодні ще навіть не визначилися із назвами майбутніх адміністративних одиниць. Розглядають цілих три варіанти: райони, округи, повіти. Ніяк не можуть визначитися і з їх кількістю. 

За прогнозами, на території району, округу, чи то повіту має проживати не менш як 150 тисяч мешканців, а самих людей повинні об'єднувати ще й культурно-історичні, етнічні чи ментальні цінності.

На сьогодні є три варіанти поділу Хмельниччини – створення в різних "конфігураціях" трьох, чотирьох і п'яти територіальних одиниць замість нині існуючих 20 районів. 

Загалом обговорювали чотири пропозиції поділу Хмельниччини на райони, округи чи повіти.

Перша:

Шепетівський округ – 286,3 тис. осіб;
Хмельницький округ – 658,8 тис. осіб;
Кам’янець-Подільський округ – 312,1 тис. осіб.

Друга:

Шепетівський округ – 260,5 тис. осіб;
Старокостянтинівський округ – 163,2 тис. осіб;
Хмельницький округ – 440,8 тис. осіб;
Городоцький округ – 146,4 тис. осіб;
Кам’янець-Подільський округ – 246,2 тис. осіб.

Третя:

Шепетівський округ – 260,5 тис. осіб;
Старокостянтинівський округ – 209,5 тис. осіб;
Хмельницький округ – 322,1 тис. осіб;
Городоцький округ – 215,2 тис. осіб;
Кам’янець-Подільський округ – 249,9 тис. осіб.

Четверта:

Шепетівський округ – 286,3 тис. осіб;
Старокостянтинівський округ – 156,8 тис. осіб;
Хмельницький округ – 525 тис. осіб;
Кам’янець-Подільський округ – 289,1 тис. осіб.

Подальша доля районів-округів-повітів не може набути чітких обрисів, бо чекає змін Конституції.  Цей прожект влади, як можна зрозуміти з тексту, розміщеного на сайті Верховної Ради, до децентралізації має відношення лише у назві, оскільки реальної передачі повноважень на місця не відбувається – вся повнота влади як раніше залишається нанизаною на центральну вертикаль. 

Цього проекту очікували від президента з особливим нетерпінням після Нормандської зустрічі 9 грудня. Бо міністр закордонних справ Пристайко анонсував, що проект майбутньої децентралізації спрямований на виконання мінських домовленостей. Натомість, прямих згадок про особливості управління окремими територіями в законопроекті немає.

Якою буде доля територій Хмельниччини, звісно ж залежить від сьогоднішнього голосування. Область на першому етапі децентралізаційної реформи мала непогані успіхи і була в трійці лідерів чи не постійно. Вже створено 52 ОТГ. За діючим перспективним планом їх мало б бути 62, а у проекті нового – 58.

Серед областей, які вже готові стати пілотними у створенні нових районів, окрім Хмельниччини, Запорізька та Житомирська. Їх відбирали за кількома критеріями: має бути найменше районів, у яких не створено жодної ОТГ, керівництво областей налаштоване до змін, усіляко підтримуючи їх; таку ж позицію займають і місцеві еліти, дійшовши згоди щодо центрів та меж нових районів; галузеві управління повинні хоча б змиритися з переформатуванням їх органів в області; ці області не повинні бути бідними, бо зміни потребуватимуть певних коштів. 

Райони в Україні було створено штучно у 1960-х роках, наголошують ініціатори реформи, та й створювали їх навіть не за кількістю населення, а за кількістю членів комуністичної партії. "Через це з’явилися як невиправдано маленькі райони, так і райони, розтягнуті на 100 і більше кілометрів, – розповідає директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак. – Тепер цю помилку треба виправити. Межі укрупнених районів повинні йти по межах нових ОТГ."

На Хмельниччині практично відсутня політична чи будь-яка інша заангажованість на базовому рівні, яка може створювати додаткові проблеми та перепони нормальній роботі, що спостерігається у переважній більшості регіонів України. Саме це дає підстави Хмельниччині упевнено претендувати на участь у пілотному проєкті нової моделі адміністративно-територіального устрою.

Що ж зрештою буде, можна прогнозувати лише після сьогоднішнього голосування і конституційних змін. Аби завершити розпочаті реформи, необхідно не лише приймати зміни до Конституції України, а й ще близько 200 секторальних законів, які чітко формуватимуть сфери відповідальності та важелі контролю за дотриманням законодавства органами місцевого самоврядування та місцевими державними адміністраціями.

Поки зрозуміло одне - районів не буде і, швидше за все, вже до кінця поточного року.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme