Заручники, "брудна бомба" й диверсанти: Що особливого в антитерористичних навчаннях на Хмельниччині

Усе відбувалося по-справжньому: умовні терористи влаштувалися на станцію і ретельно з використанням усіх можливих надсучасних технологій здійснили зухвалу спробу викрадення іонізуючої речовини

Валентина Моісеєнко

Майже рік підготовки, десятиліття вишколів, тренувань та злагоджень – так готувалися до чергових антитерористичних навчань, що мають на меті упередити можливий ядерний тероризм. Щоб ліквідувати дві групи зухвалих диверсантів, що "зазіхнули" на атомний об’єкт, довелося задіяти кількасот представників різних структур та відомств.

Диверсійні групи, за легендою навчань, викрали з Хмельницької атомної станції радіоактивний матеріал та намагалися здійснити терористичний акт. Зловмисники на основі іонізуючої речовини планували уже десь в районі українсько-білоруського кордону передати матеріал спільникам, які мали виготовити так звану "брудну" бомбу.

БПЛА - антитерористичні навчання у Хмельницькій та Рівненській областях

За словами фахівців у сфері безпеки, "брудна бомба" - це не ядерний вибух із руйнуваннями всього навколо. Це - зброя, що спрямована насамперед на руйнування економіки. Це – потенційна зброя терористів і забруднює територію радіоактивними матеріалами на тривалий час. Отож, при її використанні може навіть бути зруйнована банківська система або зупинена повністю торгівля. Вибух "брудної бомби" здатний діяти як психологічна зброя, що сіє паніку у країні або регіоні.

Антитерористичні навчання: пошук іонізуючого пристрою

За легендою навчань, пара співробітників ХАЕС, що більше року працювали "під прикриттям" , викрала необхідний іонізуючий прилад та за допомогою дрону і безпілотного літаючого пристрою (БПЛА) передали його іншим членам тергрупи за межі станції й області.

Квадрокоптер: Антитерористичні навчання

Особливостей і "драйву" додавала участь військових у навчаннях, які "виконуючи роль", максимально реально відтворювали потенційні дії диверсантів.

Антитерористичні навчання у Хмельницькій та Вінницькій областях

"Армійські спецназівці окремо від спецназівців СБУ готувалися до цих навчань і піднесли чимало "сюрпризів", - каже помічник начальника управління УСБУ в Хмельницькій області з питань координації антитерористичної діяльності Олесь Федоров. - Вони застосували надзвичайоно реальні способи маскування, несподіваність у своїх діях і прийомах, непередбачуваність у виборі маршрутів. Відтак, рішення штабу мусили бути справді оперативними, а робота усіх задіяних підрозділів і структур на ліквідацію загрози злагодженою і блискавичною."

Штурм "терористів"

Переслідування умовних зловмисників змусило їх вдатися до непередбачуваних дій. Уже на території Рівненської області вони захопили "заручників" і вдерлися в Острозьку академію.

Зрештою, відпрацювавши різні варіанти вдалося розгадати задуми "терористів", штаб координаційних груп при Рівненському та Хмельницькому управліннях СБУ  приймає рішення про штурм приміщення та захоплення зловмисників.

Активна фаза антитерористичних навчань

Обидві терористичні групи силовики ліквідували, заручників звільнили неушкодженими і що, не менш важливо, викрадений радіоактивний матеріал повернули на ХАЕС. До проведення триденних навчань залучили близько шестиста осіб . Це - військовослужбовці-нацгвардійці з охорони атомної станції, працівники служби фізичного захисту ядерного об’єкта, адміністрація ХАЕС, органів державної влади, підрозділів з надзвичайних ситуацій, а також фахівці силових структур та служб: поліція, ДСНС, СБУ, військовослужбоці-спецпризначенці.

Так, "боєм", відпрацювали превентивні заходи з попередження та припинення можливих терористичних актів на об’єктах критичної інфраструктури.

Засідання штабу координаційних груп при Рівненському та Хмельницькому управліннях СБУ

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький