"Тиха катастрофа" поширюється Хмельниччиною

За останні роки у Хмельницькому з'явилися справжні зарості борщівника

"Тиха катастрофа" поширюється Хмельниччи…

 Борщівник Сосновського - чужа для України рослина, походить із Кавказу, де місцеві жителі використовували для овочевих супів та борщів молоде листя до появи квітконоса, звідки така назва.
Містить сполуки, небезпечні для шкіри людини при сонячному опроміненні,які в молодому листі розкладаються при термічній обробці.
Рослина велика та гарна ззовні. Зростає до 3-5 метрів висоти, товщина стебла - до 10 сантиметрів. Основними місцями його поширення є потічки, береги річок, узбіччя доріг, закинуті пасовища й поля. Насіння борщівника Сосновського дозріває навіть тоді, коли стовбур рослини зрізано. Сухі стебла переносять зимові хуртовини та стоять на полі й на другий рік - лише пожежі в полі та буревії нищать сухі стебла.

Як повідомляє Хмельницький.depo.ua за часів СРСР комуністична влада запровадила вирощування борщівника Сосновського ,як ще однієї силосної культури, ігноруючи наукові перестороги. Силос із борщівника виявився звичайним, але корови, поїдаючи його, давали молоко з гірким присмаком, яке було непридатним як для споживання як людьми, так і тваринами. Тому запроваджену культуру покинули напризволяще. Це згодом стало тихою катастрофою в місцях вирощування борщівника і значного його розповсюдження."Тиха катастрофа" на Хмельниччині - фото 1

Прозорий водянистий сік рослини дуже багатий на фотоактивні сполуки, що під дією  сонячного випромінювання надають йому токсичних властивостей. Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1-3 ступенів. Ці опіки, особливо у перші кілька діб, схожі на термічні. Вони з'являються на вражених ділянках тіла не одразу після контакту, а через 1-2 дні, розвиваючись поступово під впливом сонячного ультрафіолету. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань."Тиха катастрофа" на Хмельниччині - фото 2

Оскільки борщівник є небезпечним видом, необхідно регулярно вживати заходів для запобігання його поширенню: систематичне скошування, перерізання товстих коренів на глибині 10-15 сантиметрів, що забезпечує знищення рослини, випас худоби (молоді листки поїдають вівці та корови).

Більше новин про життя краю читайте на Хмельницький.depo.ua

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme