Як і коли ми колядуємо, щедруємо і засіваємо

Фольклористи розповідають коли і кому годиться ходити з цими обрядовими піснями

Навчитися правильно колядувати, щедрувати, посівати пропонує світоглядний портал Рідна країна, повідомляє Depo.Хмельницький.

Коляда

Колядувати можна, починаючи з 6 січня аж до 15 лютого, тобто, до свята Стрітення. Щоправда, найпоширенішим часом для колядок є час напередодні Різдва: як тільки на небі являється перша зірка — розпочинається Свята Вечеря, а діти збираються гуртом і йдуть вітати усіх колядками з народженням Христа!

За традицією, колядувати ходять від хати до хати, не оминаючи нікого. У великому місті, звісно, цього зробити не вдасться, але поколядувати під квартирами сусідів можна. На початку потрібно запитати господарів, чи можна колядувати. Якщо вам відмовили – мовчки, без образ, підіть. Обов’язково кожна колядка має завершуватися віншуванням. У ній бажають достатку, але під цим розуміється, щоби людина була здоровою, велося добро, худоба, був мир, родили гарні врожаї.

Колядників обдаровуйте не лише грошима, а тим, як це робили раніше, — цукерками, яблуками, горіхами… В будь-якому випадку, пам’ятайте, що колись кожна українська родина вважала за честь, що колядники їх не обминули і прийшли привітати з Різдвом.

Щедрування

Щедрівки, як і колядки, величають господаря і членів його родини, бажають багатого врожаю, добробуту, приплоду худоби, доброго роїння бджіл тощо. Виконуються щедрівки у вечір напередодні Старого Нового року, тобто 13 січня.

За християнським календарем — це також день преподобної Меланії. Меланка-Вода приходить на щедрий вечір разом із Василем-Місяцем сповістити господарів про наступні торжества та справити гостини, які в народі так і називають — гостини Меланки. Зранку цього дня починають готувати другу обрядову кутю – щедру. На відміну від “багатої” (що на Різдво), її можна заправляти скоромниною.

Крім того, господині печуть млинці, готують пироги та вареники з сиром, щоб обдаровувати щедрувальників та посівальників. Звечора і до півночі щедрувальники обходять оселі. Щедрують переважно дівчата. Проте, на Меланки ходять також і парубоцькі гурти. Вони називаються “водити Меланку”. Хлопці в масках висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками. Один з них, зазвичай, перевдягнений в жіноче вбрання і його називають Меланкою.

Щедрівки відрізняються від колядок своїм неодмінним приспівом “Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на весь вечір”.

Посівання

А наступного дня, на Василя, 14 січня, коли починає світати, йдуть посівати зерном. Зерно беруть у рукавицю або в торбину.

Спочатку йдуть до хрещених батьків та інших родичів і близьких. Зайшовши до хати, посівальник сіє зерном і вітає всіх з Новим роком. Перший посівальник на Новий рік приносить до хати щастя.

За народним віруванням, дівчата щастя не приносять - тільки хлопці, а тому посівати дівчатам не годиться. Посівальники завжди були бажаними гостями, їх запрошували до столу, обдаровували пиріжками, яблуками, бубликами та іншими ласощами. А найщедріше обдаровували того, хто прийшов до оселі першим.

Веселих свят!

Больше новостей о событиях в мире читайте на Depo.Хмельницкий