UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

На Тернопільщині знайшли сотні зруйнованих єврейських надгробків

Місцева влада не може їм дати ради, тому чекає підтримки доброчинців

На Тернопільщині знайшли сотні зруйнован…

На околицях Чабарівки, що на Гусятинщині просто в чагарнику валяються сотні мацев - надгробків з могил євреїв, повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на "Фокус".

У часи Другої світової нацисти знищили єврейський цвинтар в Гусятині, схоже ці плити звідти. За часів "совєтів" частину з цих могильних плит використали на будівництво корівника місцевого колгоспу "Комуніст".

Очільник місцевої громади Михайло Левицький, про знахідку якому розповіла місцева жінка, намагається врятувати від руйнування надгробки.

"Першочергове завдання на сьогодні - зібрати всі розкидані надгробки. Це потрібно зробити оперативно, враховуючи, що на місці корівника заплановано велике будівництво, - каже начальник відділу культури Гусятинського селищної ради Сергій Рижевський. - Що робити з надгробками, подумаємо. Перше, що спадає на думку, - побудувати Стіну Пам'яті, на якій вони будуть закріплені".

За словами ж Левицького, до Першої світової євреї складали майже дві третини місцевого населення, відтак історія Гусятина невіддільна від історії євреїв.

Вперше єврейське кладовище захотіли знищити ще в 1739 році, коли Гусятин відвідав кам'янецький єпископ Вацлав Сєраковський. Побачивши, що єврейська громада організувала поховання на землі, яку єпископ вважав монастирської, він зажадав перенести могили. Тоді за євреїв заступився власник містечка Францішек Салезій Потоцький.

Під час окупації нацисти закатали кладовищі танками. Місцеві жителі добре знали історію пустиря посеред селища, тому будувати в тому місці не поспішали.

Лише в 1970-х роках там звели житлові будинки і об'єкти соцкультпобуту. Надгробні плити вивезли, і до недавнього часу про них нічого не було відомо.

Михайло Левицький не припускав, що знахідка виявиться настільки масштабної: надгробків сотні, можливо, понад півтисячі. Створити меморіал за рахунок мізерного бюджету селища нереально, влада кілька років не може знайти кошти на реставрацію одного з головних історичних пам'яток селища - синагоги XVII століття.

Тому голова сподівається на фінансову допомогу місцевих бізнесменів та єврейських громадських організацій.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Тернопіль

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme