97-річну тернополянку захистив Європейський суд

Перше рішення Великої Палати Європейського суду з прав людини проти України прийнято на користь Марії Бочан

97-річну тернополянку захистив Європейсь…

Тернополянка Марія Бочан виграла справу проти України в Європейському суді, повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на "Протокол".

Насьогодні Марії Іванівни Бочан вже виповнилось 97 років і це найстарший вік, який відомий громадськості при здійсненні правосуддя.

Боролася вона за право власності на своє ж житло майже 22 роки. Марія Іванівна намагалася захистити своє право власності на помешкання.

Жінка двічі зверталася до суду у Страсбурзі. На цей раз заяву Бочан розглядала Велика Палата і це перший такий випадок в історії України з моменту визнання юрисдикції ЄСПЛ.

Предмет і історія справи. Це - семикімнатна квартира в двоквартирному триповерховому будинку площею 350 кв. метрів та земельна ділянка площею чотири сотки.

Свого часу помешкання зводили за гроші та силами родини Бочанів і його будівництво закінчилось у 1994 році. Наразі вже багато років у цій квартирі проживають інші люди. Опоненту Бочан у справі вдалося в Тернопільській міськраді оформити на себе частину земельної ділянки, на якій розташований будинок.

Спочатку спір вирішувався в мерії, далі в українських судах починаючи с 1994 року. Спочатку місцевий та апеляційний суди приймали рішення на користь Бочан, проте Верховний Суд України скасовував це рішення і направляв справу на новий розгляд. Так відбувалось неодноразово.

Останнього разу ВСУ направив справу на новий розгляд до Чемеровецького районного суду Хмельницької області, де Бочан програла справу. Її апеляційна та касаційна скарги цього разу були залишені відповідними судами без задоволення, і це дало правові підстави звернулися до Європейського суду з прав людини.

Вперше Марія Бочан виграла справу проти України в Європейському суді з прав людини у травні 2007 року і вже тоді їй було 90 років. ЄСПЛ вставив порушення Україною права на справедливий суд – стаття 6 Європейської конвенції з прав людини та присудив компенсацію в сумі 2 тис. евро.

Незважаючи на рішення ЄСПЛ права громадянки Бочан відновлені не були. Верховний Суд України в березні 2008 року не став переглядати своє попереднє рішення, як і рішення судів нижчих інстанцій, і відмовив заявниці. ВСУ навіть не надав Бочан можливість прийняти участь в засіданні, хоча зважаючи на її вік та усю попередню історію питання повинен був це запропонувати. І тут має місце факт невиконання Україною рішення ЄСПЛ.

Цей випадок є унікальним в історії здійснення правосуддя в нашій державі оскільки поєднує в собі 97-річну жінку та перше рішення Великої Палати Європейського суду з прав людини проти України. Однак він і демонструє невиконання Верховним Судом України рішення ЄСПЛ та продовження порушення прав громадянки.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Тернопіль

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme