Сучасні і давні собливості прикрашати чи декоруванти яйця на Пасху

Писанки, дряпанки, крашанки, крапинки, мальованки і не тільки

Сучасні і давні собливості прикрашати чи…

 Depo.Хмельницький пропонує варіації на тему прикрашання Великодніх яєць.

Яйце – дуже давній символ. У багатьох народів є міф про народження світу з яйця, ще це - символ сонця, родючості, відродження та вічного життя.

Яйце використовується у Великодніх обрядах різних народів світу. Проте писанка є лише в Україні.

Сучасні і давні собливості прикрашати чи декоруванти яйця на Пасху - фото 1

Писанка – це розписане бджолиним воском і фарбами сире яйце, яке дарують один одному на Великдень. Писанки – це один з найскладніших способів розфарбовування яєць. На сирому холодному яйці виводять візерунки гарячим воском за допомогою сталевого писачка. Зробивши узор, яйце кладуть в розведену холодну фарбу, починаючи з самої світлої, обтирають і роблять новий візерунок воском і знову кладуть в іншу фарбу. Коли всі візерунки виведені, треба обережно "стопити" віск з яйця – або над полум’ям, або над свічкою. Коли віск буде топитись, його треба витирати м’якою ганчірочкою.

Сучасні і давні собливості прикрашати чи декоруванти яйця на Пасху - фото 2

Крашанка – круто зварене яйце, забарвлене в один колір без візерунків (часто в цибуляному відварі). В основному, саме крашанки роблять на Великдень, також ними грають в ігри. У слов’ян катання крашанок по першій траві – магічна дія, що закликає мати-землю до родючості.

Сучасні і давні собливості прикрашати чи декоруванти яйця на Пасху - фото 3

Крапанка – яйце з однотонним фоном, на який гарячим воском нанесені плями, смужки, цяточки. Стародавні крапанки могли мати в основі не більше трьох кольорових поєднань.

Сучасні і давні собливості прикрашати чи декоруванти яйця на Пасху - фото 4

Дряпанка чи шкрябанка – однотонно забарвлене яйце, на якому візерунок прошкрябується металевим загостренням. Зазвичай шкрябанки фарбуються природними барвниками, так як харчові дуже сильно розмазуються при прошкрябуванні.

Сучасні і давні собливості прикрашати чи декоруванти яйця на Пасху - фото 5

Мальованка – яйце, розписане придуманим візерунком. Вони не несуть символічного значення, розписуються фарбою, а не воском. На мальованці часто малюють сюжетні картинки, рослинні візерунки та пейзажі.

Сучасні і давні собливості прикрашати чи декоруванти яйця на Пасху - фото 6

Яйчата – яйця, вирізані з дерева та каменю, зроблені з порцеляни і глини, виготовлялися на Русі ще в ХIII столітті. Пізніше яйця стали прикрашати бісером, мереживом, в’язанням і т.д. Найвідоміші у світі "Яйчата" виготовляв імператорський ювелір Карл Фаберже.

Сучасні і давні собливості прикрашати чи декоруванти яйця на Пасху - фото 7

Наклеянка - цей вид декору пасхальних яєць виник порівняно недавно і не є класичним, але заслуговує на існування. На білі або пофарбовані яйця наклеюються різноманітні прикраси: блискітки, мереживо, кольорові скельця, навіть, ґудзики. Це можуть бути пофарбовані крупи або, навіть, яєчна шкаралупа іншого кольору.

Сучасні і давні собливості прикрашати чи декоруванти яйця на Пасху - фото 8

Сучасні і давні собливості прикрашати чи декоруванти яйця на Пасху - фото 9

А ще з'явилося маса інших технік, як от різьба по яєчній шкаралупі, вишивка по ній чи все інше наскільки вистачить Великодніх фантазії.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme