Звідки взявся гірський едельвейс на просторах донбаського пекла

В перший день жовтня рік від створення відзначає 10-та окрема гірсько-штурмова бригада

Звідки взявся гірський едельвейс на прос…

1 жовтня військовослужбовці 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади, яка виконує бойові завдання на одному із найважчих і найнебезпечніших напрямків зони проведення АТО – Донецькому, відзначає перший рік від дня створення.

Сформована на Київщині з пунктом постійної дислокації на Івано-Франківщині, бригада успішно пройшла усі етапи злагодження. Взяла участь в багатьох масштабних військових навчаннях на Львівщині, Дніпропетровщині, Херсонщині, Рівненщині, Миколаївщині та після форсування повним складом бригади 450 метрової ділянки річки Південний Буг, відправилась в зону АТО, на самісінький "нуль".

Про цю бригаду кажуть: це той Едельвейс, що проросте й у пеклі - фото 1

Оскільки призначення бригади – захист Українських земель у напрямку Карпат, символом бригади є квітка "Едельвейс", яка росте на недоступних, крутих гірських схилах, вперто чіпляється корінням за відкриті всім вітрам скелі і, незважаючи на височінь, цвіте над хмарами.

Про цю бригаду кажуть: це той Едельвейс, що проросте й у пеклі - фото 2

Командує бригадою з першого дня її заснування Герой України підполковник Василь Зубанич, який отримав цю високу нагороду у березні 2015 року ще командиром 15-го окремого батальйону 128-ї окремої гірсько-піхотної бригади.

Найбільша гордість комбрига, його впевненість і сила – люди, що поруч в строю, в окопі, на вогневій позиції.

Про цю бригаду кажуть: це той Едельвейс, що проросте й у пеклі - фото 3

В мирному житті офіцер-інструктор батальйону спеціального призначення "Донбас-Україна" старший сержант Людмила Калініна була медсестрою, потім заснувала власний будівельний бізнес, сама виховувала доньку і сина, доглядала за літньою мамою. У травні 2014-го все покинула і пішла добровольцем в "Донбас".

"Мене одразу взяли у розвідку, бо непогано розуміюсь в картах місцевості, добре вожу авто. Працювала в Авдієвці, Спартаку, Ясинуватій, Донецьку. Була командиром розвідувального взводу, потім розвідувально-диверсійної роти. Зараз, через погіршання стану здоров’я, виконую обов’язки позаштатного прес-офіцера батальйону," - розповідає Людмила.

Найбільше закарбувався в її пам’яті розстрільний коридор Іловайська, де вона йшла серед сотень наших бійців. Там отримала поранення. Потім – полон, про який намагається не згадувати, а тим більше не розповідати нікому. Тепер, каже, що у неї два життя: "до" – цивільне і "після" – військове. Бо в тому злощасному "коридорі" загинуло багато бойових побратимів.

"Моя мама і донька з сином усе знають – де я і що роблю. Вони безмежні патріоти України, моляться за мене, тримають кулаки, дуже сильно підтримують," – каже Калініна.

Про цю бригаду кажуть: це той Едельвейс, що проросте й у пеклі - фото 4

До складу бригади входять батальйони "Айдар", "Донбас-Україна" та колишній Чернівецький батальйон територіальної оборони, зараз – 8-й окремий гірсько-штурмовий.

Про цю бригаду кажуть: це той Едельвейс, що проросте й у пеклі - фото 5

Щодо укомплектованості особовим складом, автомобільною та спеціальною військовою технікою і озброєнням, то в бригаді кажуть, що з цим проблем немає. Принаймні один з батальйонів на 100% забезпечений новою, після капремонту, бронетанковою технікою.

Про цю бригаду кажуть: це той Едельвейс, що проросте й у пеклі - фото 6

За чотири місяця в АТО, ворог більше ніж 1650 разів обстріляв позиції бригади зі стрілецької зброї, танків, мінометів. Відбулося понад 180 бойових зіткнень з диверсійними, вогневими групами противника.

"Зараз ми успішно виконуємо бойові завдання на передній лінії Донецького напрямку - Мар’їнка, Красногорівка, Тарамчук, та інші населені пункти. Найважливіша наша нагорода за цей рік - вручення бригаді Бойового прапора Президентом України - Верховним Головнокомандувачем ЗС України на День Незалежності у Києві. А це свідчення того, що кожен військовослужбовець бригади від стрільця і до командира все роблять правильно. Це висока оцінка нашої служби вищим політичним і військовим керівництвом держави," - пишається комбат.

Спільною групою розвідки захоплено зброю противника - 12,7 мм кулемет "Утьос" нового зразка, який є на озброєні лише в армії Російської Федерації. Саме з такого стріляв по наших захисниках Донецького аеропорту російський "актор" Пореченков.

Про цю бригаду кажуть: це той Едельвейс, що проросте й у пеклі - фото 7

"Головне завдання батальйону - контроль ситуації на Донецькому напрямку в районі Мар’їнки. Наразі, ми створили тут так звану сіру зону, відігнали противника на 1,5 км. Іноді вони виконують рейдові дії, виходять вночі і ведуть обстріли наших позицій". – каже комбат "Донбас-Україна" полковник В’ячеслав Власенко.

За його словами, з червня по серпень було спекотно, "насипали" їм добряче. "Підходили впритул, обстрілювали зі стрілецької зброї, снайперили, закидали гранати з автоматичних гранатометів, підствольників, провокуючи нас на відповідь, – розповідає Власенко. – Але ж ми знаємо їхні методи. Якщо дамо "вогню", вони враз зупиняються. В хід йдуть відеокамери російських пропагандистських телеканалів, аби виставити нашу відповідь як обстріл, а Україну – як порушників Мінських домовленостей. Ми на провокації не відповідаємо, тримаємо ситуацію під контролем і за надходження відповідних наказів з вищих штабів готові ворога знищити."

Про цю бригаду кажуть: це той Едельвейс, що проросте й у пеклі - фото 8

"Наш взводний опорний пункт на відстані 150 метрів від противника. Траплялось, що під час бойових зіткнень, ворог підходив на відстань кидання ручної гранати. Красногорівка – не мед, хоча за 2 роки служби в АТО бачив чимало, - пригадує мельник – оператор обладнання у мирному житті, а зараз старший сержант Віктор Ільїн з позивним "Тернопіль". – У тяжкий для країни час я молочу не зерно на борошно, а зі зброю в руках звільняю від сміття і полови рідну землю, рідне село, захищаю родину."

8-й батальйон територіальної оборони, куди Ільїн прийшов ще у 2014-му, спочатку був на другій лінії оборони на Луганщині, потім – Азово-Чорноморський регіон, Чонгар, Російський кордон у Харківській області.

Про цю бригаду кажуть: це той Едельвейс, що проросте й у пеклі - фото 9

Тепер, вже як гірські штурмовики "Едельвейсу", вони захищають свою землю тут, на "передку".

Про цю бригаду кажуть: це той Едельвейс, що проросте й у пеклі - фото 10

Комбат "вісімки" майор Дмитро Лисюк, якому на урочистостях з нагоди Дня частини комбриг готує приємний сюрприз, про свій підрозділ говорить з гордістю і любов'ю: "8-й окремий гірсько-штурмовий батальйон бригади сформований у березні 2016 року. На момент початку створення він складався з військовослужбовців трьох крайніх хвиль мобілізації, зараз набираємо контрактників. Не зважаючи на дуже молодий вік бригади, у нас є традиції, бойова слава, герої і командир бригади на їх чолі. Третина строковиків вже підписали свої перші контракти і просяться сюди – на "передок". 

Попри напружену бойову ситуацію у зоні відповідальності бригади, військовослужбовці постійно вдосконалюють свої вміння і навики в тактиці, вогневій і спеціальній підготовці.

"Гори нам тут замінять висотні будинки в містах, – каже командир і наводить приклад спеціальної підготовки аналогічних частин і підрозділів в Німеччині, куди їздив за досвідом. - В Бундесвері гірські піхотинці – справжня військова еліта. Сподіваюсь та вірю, що і в нас колись так буде. Я прикладу для цього усі свої зусилля." 

Про цю бригаду кажуть: це той Едельвейс, що проросте й у пеклі - фото 11

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme