Перше жовтня - день, відколи хмельницькі суди працюватимуть по-новому

Вступили в силу зміни до Конституції в частині правосуддя і нова редакція закону "Про судоустрій і статус суддів"

Перше жовтня - день, відколи хмельницькі…

 Закон України "ПРО внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" у ятницю, 30 вересня, набув чинності, давши старт судовій реформ, повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на "112 Украина".

Згідно з цим законом, кожному громадянину України гарантується право звернути в Конституційний суд.

Законодавчий акт також передбачає створення, реорганізацію і ліквідацію судів законом, проект якого в Раду буде вносити президент після консультацій з Вищою радою правосуддя. Верховний суд залишається найвищим судом в українській системі правосуддя, також можуть працювати вищі спеціалізовані суди та адміністративні суди.

Також, зідно з внесеними до Конституції змінами, суддю до винесення обвинувального вироку не можна утримувати під вартою, або заарештовувати без згоди Вищої ради правосуддя, крім затримання судді під час, або відразу ж після скоєння ним тяжкого чи особливо тяжкого злочину. Також суддю не можна буде притягнути до відповідальності за винесене ним рішення, крім випадків, коли має місце злочин або дисциплінарний проступок. Крім того, уточнюється перелік підстав для звільнення судді.

Норма про безстрокове перебування судді на посаді залишається в силі.

Віковий ценз для суддів піднімається з 25 до 30 років, але не старше 65 років. Призначає суддів президент за пропозицією Вищої ради правосуддя, а відбір проводиться на конкурсній основі.

Витрати на утримання суддівського корпусу в державному бюджеті вказуються у відповідності з пропозицією Вищої ради правосуддя.

Також уточнюються повноваження суддів Конституційного суду, їх обрання та терміни перебування на посаді.

Крім того, у перехідних положеннях Конституції україни зазначається, що до впровадження нового адміністративно-територіального устрою України, створення, реорганізацію і ліквідацію судів здійснює президент України. Крім того, вродовж двох років після набуття чинності змін до Конституції переведення судді з одного суду до іншого здійснює глава держави за поданням Вищої ради правосуддя.

Зазначимо, що сьогодні одночасно зі змінами до Конституції вступила в силу нова редакція закону "Про судоустрій і статус суддів", яка також була прийнята Радою 2 червня і, фактично, доповнює конституційні поправки в частині правосуддя.

Законодавчим актом удосконалено основи правового статусу відповідних органів в системі судоустрою, зокрема передбачено перерозподіл повноважень між Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККСУ) та Вищою радою правосуддя. Так, ВККСУ буде відповідати за відбір на посади суддів, кваліфікаційне оцінювання, проведення конкурсів на зайняття вакантних посад суддів та суддівську освіту.  

Передбачено запровадження нових підстав для звільнення судді, спрощена процедура звільнення судді чітко визначено підстави, на яких Вища рада правосуддя може прийняти рішення про звільнення судді.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme