Над розмінуванням звільнених на Донбасі територій працює 58 розрахунків фахівців

Трудяться спеціалісти ЗСУ, рятувальники і Держспецслужби транспорту України

Над розмінуванням звільнених на Донбасі…

Близько трьох сотень спеціалістів розміновують звільнені від окупантів території, повідомляє Depo.Хмельницький, з посиланням на "Народну армію".

Наріжним каменем гуманітарного розмінування районів Донецької та Луганської областей, охоплених воєнним конфліктом, залишається припинення російськими окупаційними військами обстрілів і деокупація територій. Утім, ця робота триває від початку бойових дій.

"Близько 7 тис. кв. км визволених територій Донецької та Луганської областей на сьогодні забруднено мінами та іншими вибухонебезпечними предметами, - каже начальник Управління екологічної безпеки та протимінної діяльності Міноборони полковник Максим Комісаров. - Для їх знешкодження працюють спеціалісти від ЗСУ, ДСНС і Державної спеціальної служби транспорту України. Це - 58 розрахунків із загальною чисельністю до 300 осіб та 88 одиниць техніки."

Над розмінуванням звільнених на Донбасі територій працює 58 розрахунків фахівців - фото 1

За його словами, насамперед розміновують об’єкти життєзабезпечення населення та інфраструктури: лінії електропередач, газо- і водопроводи, теплоцентралі, автомобільні дороги та залізничні колії.

Всього з початку АТО інженерно-саперні підрозділи знешкодили майже 140 тисяч мінно-вибухових пристроїв та очистили від вибухонебезпечних предметів практично три тисячі гектарів території.

"Україна спроможна справитися з розмінуванням Донбасу, але ці заходи надзвичайно копіткі й затратні та можуть тривати десятки років," – зауважує Комісаров.

Над розмінуванням звільнених на Донбасі територій працює 58 розрахунків фахівців - фото 2

Вже сьогодні є від міжнародних партнерів допомога у створенні ефективної системи протимінної діяльності. Серед них - Служба ООН із питань протимінної діяльності, ОБСЄ, Женевський міжнародний центр гуманітарного розмінування, Женевський центр демократичного контролю над збройними силами, Міжнародний комітет Червоного Хреста та інші.

Питання протимінної діяльності (ПМД) міжнародна спільнота розглядає не лише як розмінування, а й через широке коло гуманітарних питань. Ідеться про зменшення соціального, економічного та екологічного впливів вибухонебезпечних предметів на розвиток місцевих громад. Допомога та реабілітація жертв, інформування населення про мінну небезпеку - це теж складові ПМД.

В Україні цьогоріч працює План заходів з організації робіт гуманітарного розмінування звільнених територій Донецької та Луганської областей.

Над розмінуванням звільнених на Донбасі територій працює 58 розрахунків фахівців - фото 3

Сьогодні на площі близько 20 тис. кв. км тривають роботи з нетехнічного обстеження забруднених територій. Уже ідентифіковали зі встановленням відповідного маркування як підозріло-небезпечні та підтвердили небезпечні райони площею близько 120 кв. км. До цієї роботи долучилися й міжнародні партнери The HALO Trust і Данська група розмінування DDG.

Узагальнивши зібрані та оброблені дані щодо небезпечних ділянок передадуть органам місцевого самоврядування та іншим організаціям.

Окремо роз’яснюють і мінну небезпеку серед населення.

Над розмінуванням звільнених на Донбасі територій працює 58 розрахунків фахівців - фото 4

"Міжнародні організації рекомендують створити Національний орган із питань протимінної діяльності та ухвалити законодавчі акти у Хорватії, Азербайджані, Таджикистані, Афганістані та інших країнах," - розповідає Комісаров.

На ефективне функціонування національного органу та наявність національного законодавства в цій сфері звертають увагу й міжнародні донори.

Очищення територій від вибухонебезпечних предметів - це тривалий, затратний і трудомісткий процес, який потребує від України комплексного підходу. Ціна зволікання, як доводить досвід інших країн, - нові людські жертви.

Над розмінуванням звільнених на Донбасі територій працює 58 розрахунків фахівців - фото 5

Довідково. Трирічний збройний конфлікт у Боснії і Герцеговині завершився в 1995 році. Цілковите очищення території, яке планувалося на 2019 рік, через недофінансування відклали на 2024-2025 рр. За даними міжнародної організації "Норвезька народна допомога", з кількох десятків країн світу, які потребують розмінування значних територій, лише одиниці планують вчасно виконати національні програми з протимінної діяльності. Це Алжир - 2017 року, Чилі - 2020-го й ДР Конго - 2021-го.

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme